Chór Milenium Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”

Chór został założony jesienią 1999 roku z inicjatywy Lidii Rożnieckiej, Stanisławy Stryczek, Janiny Kwaśniak, Stanisława Jurczyka, Maksymiliana Lasonia, Andrzeja Strzelichowskiego, Józefa Lasonia, Aleksandra Lindnera i Mieczysława Kasprzyka, którzy postanowili utworzyć zespół śpiewaczy o charakterze kameralnym.

Od momentu powstania chór pracuje pod kierownictwem artystycznym Wasyla Stefaniuka – utalentowanego dyrygenta i pedagoga ze Stanisławowa na Ukrainie.

W grudniu 1999 roku oficjalny patronat nad tworzącym się zespołem objęło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”, które do chwili obecnej w różny sposób wspiera działalność chóru.

Jubileusz 20-lecia Chóru Milenium – Dwór Zieleniewski w Trzebini – październik 2019 roku. Fot. Joanna Biegun-Rudnicka.

Pierwszy oficjalny występ Chóru Milenium przed publicznością miał miejsce w dniu 29 stycznia 2000 roku w auli Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini. Był to koncert kolęd, w ramach którego wystąpił także zaprzyjaźniony z trzebińskim zespołem Chór Kameralny Masłowianki z Masłowa k. Kielc.

Chór Milenium posiada w swoim repertuarze utwory o tematyce ludowej, patriotycznej, świeckiej, religijnej, regionalnej, biesiadnej oraz kolędy.  Są to utwory kompozytorów polskich i zagranicznych jak i własne opracowania muzyczne.

Od początku swego istnienia zespół aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym gminy. Milenium przygotowuje oprawę muzyczną oraz koncertuje m. in. w czasie gminnych obchodów świąt narodowych, jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego czy też uroczyści związanych z nadaniem honorowego obywatelstwa miasta Trzebini. Uczestniczy w przeglądach i koncertach pieśni chóralnej, w tym corocznym Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Koncertuje dla chorych  w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. 

Każdego roku chór bierze również udział w konkursach i przeglądach  muzycznych o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, zdobywając tytuły i wyróżnienia:

  • 29.04.2001 chór zostaje wyróżniony Brązowym Pasmem podczas XXIII Małopolskiego Konkursu Chórów w Krakowie Nowej-Hucie.
  • 21.04.2002  podczas IV  Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach otrzymuje wyróżnienie w postaci Brązowego Dyplomu,   
  • 13.04.2003 Chór Milenium zostaje wyróżniony Brązowym Pasmem podczas V  Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach,
  • 17.10.2004 Zespół zdobywa III nagrodę w ramach VIII Turnieju Chórów Mieszanych w Chrzanowie,
  • 24.04.2005 Chór Milenium zostaje wyróżniony Brązowym Pasmem podczas VI Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach,
  • 19.06.2005 podczas VII Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach  zostaje wyróżniony Brązową Struną,
  • 6.05.2006 Milenium zostaje wyróżnione Brązową Struną podczas VIII Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach,
  • 13.04.2008 Chór Milenium zostaje wyróżniony Brązową Struną podczas Jubileuszowego X Małopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach.

Stałym elementem działalności są również coroczne, kilkudniowe wyjazdy na warsztaty szkoleniowe.

Kilkukrotnie Chór Milenium koncertował za granicą. W roku 2002 trzebinianie występowali na Ukrainie (Lwów, Stanisławów, Rudki, Jaremcza), a w roku 2006 w Danii (Ishoj, Kopenhaga). Z kolei w roku 2008 zespół gościł na Litwie, gdzie zaprezentował pieśni patriotyczne i religijne (Wilno, Powierówka).

Przy wsparciu Trzebińskiego Impresariatu Artystycznego „Sokół” w roku 2007 Chór Milenium nagrał trzy płyty CD,  na których znalazło się łącznie 35 utworów, w tym kolędy, pieśni religijne i maryjne oraz utwory ludowe i świeckie.

Koncert dla Jubilatów – Dwór Zieleniewskich – listopad 2019 r. Fot. Robert Wall

Próby chóru odbywają się w każdą środę w godzinach 1700-1900, w Muzeum Regionalnym w Trzebini ul. Grunwaldzka 1.

W związku z COVID-19 próby chóru czasowo zawieszone aż do odwołania. 

Władze chóru Milenium:
Vasyl Stefanyuk – dyrygent, kierownik artystyczny i autor wielu aranżacji i utworów,
Anna Bodzenta – kierownik organizacyjny,
Leszek Piwowarczyk – z-ca kierownika organizacyjnego,
Andrzej Strzelichowski – skarbnik,
Stanisław Jurczyk – kronikarz – sekretarz.